Sociálna rehabilitácia
Podľa zákona č. 448/2008 Z. z. § 21 o sociálnych službách je sociálna rehabilitácia odborná činnosť na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti fyzickej osoby rozvojom a nácvikom zručností alebo aktivizovaním schopností a posilňovaním návykov pri sebaobsluhe, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách. Ak je fyzická osoba odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby, sociálna rehabilitácia je najmä nácvik používania pomôcky, nácvik prác v domácnosti, nácvik priestorovej orientácie a samostatného pohybu, sociálna komunikácia. Východiskom komplexnej rehabilitácie musí byť diagnostika, čo znamená zmeranie a monitoring funkčnej sebestačnosti vo viacerých oblastiach každodennej činnosti.
V našom zariadení kladieme dôraz na individuálny potenciál prijímateľov, ktorý sa snažíme rozvíjať. Snažíme sa sprostredkovať prijímateľom možnosť účasti na aktivitách, ktoré sú súčasťou každodenného života ako je starostlivosť o domácnosť, obsluha bežných domácich spotrebičov, príprava jednoduchých jedál, nakupovanie, sebaobslužné činnosti, cestovanie, nácvik používania pomôcky, vedenie prijímateľov k finančnej gramotnosti. Zameriavame sa na nácvik samostatného pohybu vrátane orientácie vo vnútornom i vonkajšom priestore, na nácvik schopnosti využívať dopravné prostriedky.
V rámci prebiehajúceho transformačného procesu deinštitucionalizácie v našom zariadení prijímateľov postupne pripravujeme na osamostatnenie a zvládnutie bežného života v budúcom podporovanom bývaní alebo návrat do domáceho prostredia.
V rámci komplexnej rehabilitácie (liečebnej, pracovnej, sociálnej) sa v zariadení využívajú rôzne druhy terapií individuálnou a skupinovou formou.
Ergoterapia - liečebný postup formou zamestnávania. Ide o pracovnú, resp. činnostnú terapiu, ktorá prostredníctvom zapájania prijímateľa do zmysluplných a tvorivých činností sa snaží rozvíjať jeho motorické, kognitívne, komunikačné, sociálne schopnosti, zručnosti, návyky a osobnosť prijímateľa. Pokiaľ je to možné, je vhodné spojenie slova, zrakovej a pohybovej aktivity a zároveň motivácie k práci vlastnými rukami.
Gardenterapia - človek je stále súčasťou prírody. Menšia, či väčšia záhrada je spôsob ako preniesť kúsok prírody do svojho domova. Záhrada má okrem estetickej a úžitkovej funkcie aj pre našich prijímateľov obrovský liečebný potenciál. V rámci gardenterapie využívame pozitívny vplyv záhrady a práce v nej na psychickú a fyzickú pohodu našich prijímateľov. Samotný pobyt v záhrade pôsobí na nich upokojujúco. V našom zariadení prijímateľom ponúka priestor na gardenterapiu záhrada so záhonmi, skleníkom, ovocnými stromami a kríkmi. Pre imobilných prijímateľov je vytvorená mobilná záhradka a o kvety, bylinky a zeleninu sa starajú aj vo vyvýšených záhonoch v komunitnej záhrade. Niektorí ju využívajú na prechádzku, iní na posedenie v altánku, kde môžu spokojne oddychovať.
Kulinoterapia - jednou z veľmi obľúbených činností v našich zariadeniach je kulinoterapia, v rámci ktorej si prijímatelia spoločne pripravujú jedlá, koláče, nápoje podľa chuti a osvedčených receptov alebo zavárajú a vyrábajú sirupy, džemy či med. Na pripravených jedlách si častokrát pochutia nielen prijímatelia, ale aj zamestnanci.
Dramatoterapia - Dramatoterapia má terapeutický charakter. Prijímatelia sa pravidelne venujú dramatoterapii a nacvičovaniu krátkych scénok. Už niekoľko rokov spolupracujeme s detským divadelným súborom Prvosienka pod vedením Mgr. Zuzany Demkovej zo Základnej školy J. Vojtaššáka v Zákamennom, kde prijímatelia hrajú divadelné predstavenia bez slov. Prijímatelia naše zariadenie každoročne reprezentujú aj na krajskej súťažnej prehliadky dramatického, hudobného, speváckeho a tanečného umenia prijímateľov zariadení sociálnych služieb ŽSK - Žilinský Oskar.
Biblioterapia - prijímatelia sa veľmi radi stretávajú v rámci biblioterapie na čitateľských stretnutiach. Využívajú nielen knižnicu v zariadení, ale tiež navštevujú obecnú knižnicu, kde si požičiavajú knihy rôznych žánrov podľa vlastného výberu. Naše zariadenie navštevujú dobrovoľníci, ktorí prijímateľom čítajú rôznu literatúru podľa ich želania, a tiež vedú s nimi zaujímavé čitateľské debaty.
Animoterapia - zvieratká sú našimi spoločníkmi a svojou prítomnosťou nám spríjemňujú život. Naši prijímatelia sa so záľubou starajú o vtáčika či korytnačku. Táto starostlivosť pozitívne vplýva na ich fyzickú a psychickú pohodu, podporuje verbálnu a neverbálnu komunikáciu a rozvíja sociálne cítenie našich prijímateľov.
Canisterapia - už od mladosti sú ľudia spätí s prírodou a so zvieratami. Aj my využívame pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu našich prijímateľov. Psík ich motivuje k rehabilitácii, snahou pohladiť psíka sa napomáha rozvoju jemnej motoriky a prítulnosť psíka im zlepšuje náladu.
Reminiscenčná terapia – jednou z terapií určenou pre ľudí v seniorskom veku je reminiscenčná terapia. Táto terapia je významná v oblasti stimulácie kognitívnych funkcií, verbálneho prejavu, v navodení psychickej pohody, posilnení sebaúcty, pričom poskytuje príležitosť pre sebaprijatie. Seniori si pomocou terapie uvedomujú vlastnú identitu, pričom si precvičujú pamäť. Táto terapia sa nazýva aj ako terapia spomienkami. Počas terapie sa naši prijímatelia v spomienkach vracajú k udalostiam z ich života. Využívame pri tom rôzne podnety, ako sú staré fotografie, predmety, hudba a všetko, čo sa viaže na ich aktívny život. Ide o oživenie minulých skúseností, ktoré sú pozitívne a pre nich veľmi dôležité. Naši prijímatelia najradšej spomínajú na svoju mladosť, rodinné udalosti, obdobia, kedy sa cítili veľmi dobre a ktoré ostali v ich spomienkach.
Muzikoterapia - prijímatelia veľmi radi spievajú piesne svojej mladosti a tiež nacvičujú programy, s ktorými reprezentujú naše zariadenie na rôznych kultúrnych podujatiach. Na krajskom podujatí ,,Domov domovu“ sa predstavili pásmom ľudových piesní. Do zariadenia naším prijímateľom chodievajú spríjemniť chvíle aj hudobníci z okolia.
Arteterapia - touto terapiou sa snažíme u prijímateľov o podporu a rozvoj tvorivých schopností a vzájomného rešpektu, ako i o ventiláciu napätia, strachu a agresivity.
Terapia hrou - prijímatelia veľmi radi trávia voľný čas pri spoločných hrách a súťažiach. Tieto hry sú sprevádzané dobrou náladou, prijímatelia sa navzájom povzbudzujú a tešia sa z víťazstva.
Tvorivá dielňa - prijímatelia sa počas roka venujú aj práci v tvorivej dielni, kde vytvárajú rôzne dekorácie, ktorými si zútulňujú prostredie, v ktorom žijú. Svoje práce predávajú na rôznych predajných výstavách a tiež na vianočných trhoch v obci a haraburzách.
Napĺňanie spirituálnych potrieb - Na všetkých pracoviskách sa nachádza kaplnka pre prijímateľov sociálnych služieb, kde sú pravidelne slúžené sv. omše, vysluhované sviatosti, prijímatelia sa denne stretávajú na spoločnej modlitbe sv. ruženca a čítaní biblie. Prostredníctvom televízie majú zabezpečený prenos slúžených sv. omší z miestneho kostola. Prijímateľov evanjelického vierovyznania v zariadení navštevuje evanjelická pani farárka. Pri príležitosti „Svetového dňa chorých“ v rámci svätých omší všetkým prijímateľom býva udelená sviatosť pomazania chorých. Pri príležitosti odpustových slávnosti sa prijímatelia zúčastnili slávnostnej sv. omše na kalvárii.
Rozvoj pracovných zručností
Rozvoj pracovných zručností je odborná činnosť, pri ktorej sa zameriavame na osvojenie pracovných návykov a zručností prijímateľov pri vykonávaní pracovných aktivít pod odborným vedením za účelom obnovy, udržanie alebo rozvoja ich fyzických schopností, mentálnych schopností a pracovných schopností a ich začlenenie do spoločnosti. V našom zariadení rozvoj pracovných zručností nechápeme iba v zmysle vytvárania pracovných návykov, ale aj ako činnosť, ktorá má prijímateľov naučiť aktívnemu tráveniu voľného času a k zodpovednosti za kvalitu svojho života. Nejde nám iba o udržiavanie už získaných zručností a návykov, ale aj o rozširovanie ich spektra. Vychádzame z individuálnych potrieb a záujmov jednotlivých prijímateľov, pri zohľadňovaní ich schopností a aktuálneho zdravotného stavu.
Rozvoj pracovných zručností je integrovaný do režimu dňa ako jeho pevná súčasť. Zahŕňa rôzne aktivity ako napr. ručné práce, práca s prírodným materiálom, výroba drevených dekoratívnych predmetov, pomocné práce pri úprave areálu, jednoduché záhradnícke práce v záhrade, starostlivosť o zvieratá a rôzne aktivity denného života, ktoré prijímatelia vykonávajú na základe ich prirodzeného inklinovania k danej činnosti a za primeranej podpory zo strany odborných zamestnancov.
V Centre sociálnych služieb Zákamenné - pracovisko Zákamenné sa pri rozvoji pracovných zručností zameriavame najmä na prácu s drevom v drevárskej dielni, prácu s hlinou a papierom, nácvik a hranie divadla, kulinoterapiu, práce v záhrade, práce pri úprave okolia zariadenia, turistiku spojenú so zberom liečivých rastlín, lesných plodov a hríbov a na športové aktivity.
V Centre sociálnych služieb Zákamenné - pracovisko Oravská Lesná sa v rámci rozvoja pracovných zručností, záujmovej činnosti a aktívneho trávenia voľného času prijímateľov zameriavame najmä na prácu s prútím, drevom, papierom, na šitie, háčkovanie, vyšívanie, kulinoterapiu, biblioterapiu, terapiu hrou, na aktivity na podporu kognitívnych funkcií, reminiscenčnú terapiu, gardenterapiu, prácu pri úprave areálu zariadenia, výlety do blízkeho okolia, starostlivosť o čistotu a estetizáciu izby prijímateľov, prechádzky spojené so zberom liečivých rastlín, lesných plodov a hríbov.
V Centre sociálnych služieb Zákamenné - pracovisko Zubrohlava sa pri rozvoji pracovných zručností zameriavame najmä na vyšívanie, háčkovanie, na prácu v záhrade v rámci gardenterapie, prácu na úprave okolia zariadenia, kulinoterapiu, turistiku spojenú so zberom liečivých rastlín, lesných plodov a hríbov a na sezónne športy.